A következő címkéjű bejegyzések mutatása: országjelentés. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: országjelentés. Összes bejegyzés megjelenítése

Az undor állami etikája

Az emberi erkölcsi megfontolásoknak több fajtája létezik. Van, aki szerint az erkölcs attól függ, hogy mennyire felelsz meg egy bizonyos szabályrendszernek. Mások szerint az erkölcs annak a függvénye, hogy a lehetséges állapotok közül melyik bizonyul majd hasznosabbnak. de létezik az erkölcsnek egy olyan változata is, amely aszerint tart valamit erkölcsösnek vagy erkölcstelennek, hogy nyugalommal gondol-e rá, vagy pedig undorodik tőle. Ezek után, természetesen, rögtön továbbtereli a hivatkozást és kitalált szubjektív erkölcsére mint szabályra, vagy mint hasznos elvre hivatkozik.

Most térjünk a konkrét példák világára. Jancsi és Juliska ülnek egy padon a város egyik parkjában. Jobb oldalra néznek, és ott fekszik egy hajléktalan. Megszólal Jancsi:
 - Undorodom tőle, börtönbe kéne zárni az összeset!
 - Börtönbe? Miért ? - Kérdi Juliska.
 - Mert a magunkfajta tisztességes emberek megérdemlik, hogy ne kelljen egész nap bűnözők közelében lenniük!

Nézzük csak, mi történt. Jancsi, aki minden valószínűség szerint Fidesz szavazó, nem veszi észre, hogy minden, magára valamit is adó erkölcsi rendszerben egy személy tetteinek erkölcsi értéke adott személy tetteitől függ és nem attól, hogy mások ettől mennyire undorodnak vagy sem. Normális ember fejében ez meg sem fordul, de ha már fejeknél vagyunk, tekintsünk a Jancsi fejébe. Így gondolkozik:
1. Én erkölcsös és jól nevelt vagyok.
2. Tehát, az erkölcsről tett kijelentéseim igazak.
3. Undorodom a bűzös Pistabától.
4. Tehát Pistabá erkölcsileg rossz.
5. Erkölcsileg csak az rossz, aki rosszat tett.
6. Tehát, Pistabá biztosan valami rosszat tett.
Összegzés: Ha undorodom valakitől, az biztosan bűnös, bűnöző, büntetendő.

Innentől már egyenes az út, a rendszerbe inputként bemegy az undor, outputként meg full HD-ben kijön az erkölcsi ítélet.

Jancsi és Juliska tovább ülnek a padon, mert a rendőr bácsi elvitte Pistabát a vesztőhelyre, hogy a világ most már sokkal fajtisztább, szőkébb és kékszeműbb lehessen. Most egy meleg párt vesznek észre. Megszólal Juliska:
 - Pfuj, ez erkölcstelen, miattuk megy tönkre mindenki más erkölcse, el velük a ketrecbe!
 - Miért éppen oda? - Kérdi Jancsi, aki valószínűleg maga is klozettbuzi, csak még maga előtt is hazudik és annyira nem is gerjed Juliskára mint híreszteli, úgy hogy nem is lesz gond kibírni az esküvőig.
 - Erkölcsileg tisztának kell megtartani a környezetünket, mert ha nem, utolér minket az Isten haragja! - tüzelődött tovább Juliska, mert tudat alatt sejteni kezdte, hogy ha Jancsi, az az érzékeny lélek elfogadhatónak tartaná a melegházasságot, akkor ő, Juliska aggszűzként halna meg, mert annyira azért nem szép, mint amilyen okosnak gondolja magát.
 - Igazad van - vette fel a ritmust Jancsi, mert érezni kezdte, hogy ha "azok" ott maradnak, saját magával is elszámolnivalója lesz - Ők egy nagy veszély mindenre, ami szent - fejezte ki elokvensen és nemes egyszerűséggel azt, hogy félti a saját takargatott szarát.

Mi történt a fejekben? Milyen erkölcsi érvek kapcsolódtak egymásba? Hasonlóan, mint fenn, csak újabb csúsztatások is felléptek:
1. Én erkölcsös és jól nevelt vagyok.
2. Tehát, az erkölcsről tett kijelentéseim igazak.
3. Undorodom a melegektől.
4. Tehát aki meleg az erkölcsileg rossz.
5. Valakit nem csak saját tettei ítélnek meg, hanem azoké is, akiket megtűr.
6. Tehát ha megengedem, hogy a bűnös köztünk éljen, akkor én is elítélendő vagyok.
Összegzés: Ha valakitől undorodom, akkor azt minél hamarabb el kell távolítani, mert ha nem, rám ragad (vagy észreveszem, hogy én is pont olyan vagyok - szerkesztői megj.)

Milyen apropón írom mindezt?

Nem tudom, ki milyen országból olvas, de az emberek mindenhol hasonlóak. Magyarországon jelenleg a hajléktalanok kriminalizációja készül undor alapon. Vagyis: valaki attól bűnös és büntetendő, mert én undorodom tőle. Ugyanez a melegházassággal kapcsolatban is: egy szimpatikus ellentüntető szavaival élve "akkor mostantól férfi és állat is házasodhat?".

Kedves Fidesz-KDNP, tudom, úgysem látjátok be a büdös életben, hogy egy egyszerű etikai érvelésben legalább háromszor csúsztattok. Undorodtok valamitől, egy lépés múlva dogmában kimondjátok, hogy ez Isten elleni bűn jele, még egy lépés múlva, hogy ergo ez büntetendő tény és ismét egy lépés múlva azt, hogy a bűnösnek semmi keresnivalója a társadalomban, mert megfertőzi azt. Amikor az egyetlen dolog, ami történik az az, hogy a tartós undor szembenézni ösztönöz önmagunkkal, hogy miért is zavar ez meg az.

Nem véletlen, hogy hozzátok hasonló jobboldali vallási fanatikusok találták ki annó azt, hogy ha valakinek valamilyen undorító betegsége van, az az Isten büntetése azért, mert vagy ő vagy a szülei bűnt követtek el. A mögöttes logika ugyanaz: az undor egy belénk épített detektor, ami a bűnt ismeri fel.

Ebből a szempontból megértem én azt is, hogy az igazságszolgáltatás miért int gudbájt a jogállamiságnak. Azért, mert a bűn meghatározása többé már nem az illető konkrét tette, hanem a másoknak vele kapcsolatos undora.

De jegyezzétek meg, hogy undora nem csak egy fideszesnek lehet, hanem mindenki másnak, veletek szemben is, és legtöbben mégsem tekintik az undort elegendőnek ahhoz, hogy ítélkezzenek.

Halom dísz-PhD-s majom, csillogó philosophus doctor, azt sem tudja, hogy mikor csúsztatás egy érv :)) Már nem is undorodom tőletek, hasamat fogom a röhögéstől, hogy ezek után még mindig színpadon akartok maradni. Hajrá!

Pár eltüntetett kérdés a szimpátiáról

Pár nappal ezelőtt itt Budapesten óriási (egyesek szerint gigantikus) szimpátiatüntetés volt a jelenlegi magyar kormány mellett. Jöttek a pesti meg budai kerületekből, mentek a szomszédból, jöttek egészen mesziről, még Erdélyországból is. A dolog szimpátia-részét én csak megértem, hisz szimpátia miatt én is utazok akármikor egy ilyen távot, ahogy ezt meg is tettem, de nem tüntetni. 

A szimpátiával minden rendben van. Egy teljesen természetes dolog. Sokszor segít - nem mindig - de úgy nagy vonalakban valljuk be, hogy egy kellemes érzés. Viszont mint minden érzés, ez is arra tartozik, aki érzi. Még azzal sincs baj - szerintem - hogy ha valaki kifejezi kisebb-nagyobb nyilvánosság előtt, hogy ő éppen kivel és milyen mértékben szimpatizál.

Mindezek kapcsán ugyanakkor megfogalmazódott bennem egy pár kérdés. Mint például:

Miért releváns egy erdélyi (értsd: nem magyar adófizető állampolgár) szimpátiája egy magyar állampolgárokat érintő ügyben? Miért nem releváns ugyanakkor konkrét magyarországi körök (értsd: egészségügyiek, tanügyben dolgozók) véleménye az őket élő húsig érintő kérdésekben (kirakati stílusú társadalmi konzultációk, stb)? Miért fontosabb a magyar kormánynak valakinek a szimpátiája, mint konkrét érintettek észérvei és véleménye?

Miért nem láttunk mindeddig Magyarországról Bukarestbe induló buszokat, hogy szimpátiamenetben biztosítsák a - tegyük fel - kormányon lévő RMDSZ-t, vagy hogy segítsenek a jogérvényesítésben, osztani az észt (nem negatív kifejezésként) az egészségügyi meg egyéb disputákban? Talán azért volna ez, mert a magyar az magyar, de a székely az aztán igen? Nem inkább azért, mert egy ilyen gesztus meg sem fordulna a magyarországi fejekben, mert hát más állam belügye, estébé, estébé?

Szerintem azon erdélyieknek, akik ilyen szimpátiamenetekben utaznak, előbb ezeken a kérdéseken kell elgondolkozniuk.

(open for debate)

Helyi pénz, országnyi nehézségek

Elindulna a Sic. Tényleg jó volna. Egy olyan helyi pénzről volna szó, amelynek román pénzben a megfelelője a bankban csücsül amig a rendszert használók egymás között fizetőeszközként használnák a keletkezett utalványokat. Magyarországon már működik ez, Soproni Kékfranknak hívják és működik. Romániában nem, mert a világon egyedülálló módon itten az ország szuverenitása ellen indított támadásként értékelik.

Videó a mohácsi csatáról

Tegnapelőtt felrakták a YouTubera a mohácsi csata első részét. Sok kommentárt nem is fűzök hozzá, csak annyit, hogy íme, így kell történelmet oktatni a XXI. században. Nagyon várom már a második részt, remélem hamarosan azt is feltöltik.

Valentin Stan a székelyekről

Ha a videónak furcsa alakja van, annak oka száz lehet, de én nem tudtam rajta segíteni, ez van. De attól még meg lehet nézni. 12 perc.

Földrajzóra

Kb. tíz éve tanultam utoljára földrajzot és lassan elérkezett az ideje, hogy ebből valamit visszaadjak a világnak. Fogadjátok sok-sok szeretettel. Íme:


Líbia első szabad újságja, első szám

Bengházi városában adták ki, a szavakat nem tudom kiolvasni, de a képeket értem.

A fáraó szembesül egy szimbolikus Exodussal

Kicsit későn kaptam észhez, de tényleg, érdekesnek tűnnek az események. Már haragszom is magamra, hogy "érdekes"-nek nevezem. 89-ben Európában volt egy hasonló hullám (Németország, Lengyelország, Bulgária, Magyarország, Románia), mint ami most Észak-Afrikában.

Pár hete egy ember felgyújtotta magát Tunéziában...

Ennek az lett az eredménye, hogy emberek ezrei ebből bátorságot merítettek és Tunézia Lásztminit Turistaparadicsom Zrt., alias Türkizkék Diktatúra napok alatt összeomlott. Ezt követték tüntetések Egyiptomban, Algériában, Líbiában, Jordániában, Jemenben... Mind olyan országok, ahol az átlagéletkor 22 és 27 év között van.

Itt tartok most egy szünetet azok kedvéért, akik valami csoda folytán még nem sikerült rendesen megdöbbenjenek (talán gyengék matekből)...

22 és 27 év közötti átlagéletkor!

A nyomaték kedvéért, szakítva irodalmi etikámmal: BAZDMEG!
Jön, hogy sírva fakadjak!

A civilizált Európában ez háromezer évvel ezelőtti állapot. A szociális helyzetet csak ahhoz tudom hasonlítani, mint amikor a felhők pozitív és negatív töltésű rétegei vagy a földfelszín között villám sül ki.

Sok értelmes dolgot nem tudok most mondani, mivel a legtöbb dolognak itt számomra érzelmi töltése van.

Csak annyit: egyszer mi is itt voltunk és a világ így látott minket, mint most mi őket.

Jéé! Végre itt a Karácsony!

Nem viccelek, tegnap Jim Carrey felkapcsolta az Oxford street-i karácsonyi világítást.

Aztán már egy hete minden ötödik kirakat karácsonyi díszekben pompázik, továbbá ma reggel a Sloan Square-en épp munkásokat láttam, amint fenyőfákat pakolnak le egy kamionról és fognak neki díszíteni (...tehát mégsem a jézuska vagy az angyal hozza a karácsonyfát...). A bevásárlóközpontoban még lehet Halloween kosztümöket kapni, és már lehet mindenféle karácsonyi csecsebecsét is. Tegnapelőtt a rádióban meghallottam ez év legelső karácsonyi dalát is, ma este tüzijáték itt a szomszédban (szó szerint), 100.000 embert várnak, mert ingyenes.

Habár a tüzijáték nem a Karácsonyhoz kötődik, hanem egy nagy katolikus-ellenes hagyomány abból az időből, amikor a katolikusokat itten üldözték. Egy bizonyos Guy Fawkes nevű katolikus egyén (akinek nevét sokan angolok is egyszerűen és tévesen "guy folks"-nak hívják), tiltakozásul az állam katolikusellenes politikája ellen puskaporos hordókat helyezett el a parlament falai mellé, de rajtakapták. Azóta nagy tüzekkel és robbantásokkal ünneplik meg, hogy neki nem sikerült tüzet gyujtania és robbantania...

Ez az ünnep azt jelenti, hogy már javában tart a "Halloween-Guy Fawkes-Xmas-NewYear" nevezetű majd három hónapos "kommersz-kulturális karácsony és dzsenerál méjhem". Annyi lesz a tüzijáték meg a robbantás, hogy régi szokásomhoz híven egyszer-egyszer el fogom szólni magam, hogy "ezek az angolok hiányolnak egy belevaló kis éjszakai légiriadót..."

Aztán amikor tényleg eljön a Karácsony, akkorra már annyira elegem lesz ebből a konstans heppi-hekkből, hogy már a szokásos évvégi szürke, borús, esős időjárás is felüdítőleg fog hatni.

"Ez a hét is jól kezdődik" rovat. 3.:Hazafias Hétfő


Úgy néz ki, hogy a hétfő ebben a tanévben egy ritka sűrű jelenség, majdhogynem zippelt állomány. A hét összes óráinak fele hétfőre esik, a jezsu blogra is hétfőn megy a cikkem, a közösségi gyűlésünk is hétfőn van, meg minden egyéb, ami a weekend miatt elmaradt. Ennyi dolog mellé asszem belefér egy privát blogposzt is, hogy a szint ne csak profán, hanem obszcén szintet üssön meg (hogy a Pretty Woman-t idézzem.) Aztán úgy alakult a mai nap, hogy megtudtam, felavatták az új Oxford Circus gyalogosátjárót, ami tókiói mintára készült, egyszerre ad pirosat minden iránynak, s az emberek keresztül-kasul tudnak mászkálni rajta átal. London második polgármestere, Boris meg is jegyezte: "a triumph for British engineering, Japanese innovation and good old fahioned common sense". Nem is tudtam, hogy mire vagyok büszkébb: hogy brit vagyok és mérnök, vagy hogy jappán és találékony, esetleg ara, hogy momentán józan...


Ugyancsak reggel tudtam meg, hogy az ESA (our vEry own "naSA") sikeresen fellőtte a legújabb hiperszuper műholdját, az SMOS-t. Ugye, még emlékszünk az előző műholdra, mely oly szépséges és okos egyszerre. Ilyenkor nagyon büszke vagyok arra, hogy jurópai vagyok, tizenkét csillaggal a fejem körül, ami egy ilyen pörgős hétfő mellékhatása.



Este, be kell vallanom, többször is meghatódtam egy Churchill életrajzi filmen. Eccer de jó britnek lenni... (aki nem ismerné a viccet: egy belga kocsmában állandó verekedés volt a flamandok és vallonok között, amit a kocsmáros úgy oldott meg, hogy a pultnál kiírta: "Flamandok jobbra, vallonok balra". Egy este bejön a cigány, nemrég vándorolt be, s a kocsmáros szokása szerint a táblára mutat s mondja: "Flamandok jobbra, vallonok balra", Mire a cigány: "S mí bélgák instállom, merre menjünk?").



Azért maradt bennem még egy csöpp echte patriotizmus, ugyanis ezen a héten tervezem, hogy könyökig rágom körmeimet az izgalomtól, Románia első űrrakétáját tervezik fellőni, méghozzá olyant, amilyent a világ nem látott!


Helent Konstancától 100 kilóméterre lövik fel az NNSL 281 hadihajóról (Magyarországnak ugye nincs ilyen??). Elég érdekes koncept, a hajtóanyag oxigénes víz, becenevén peroxid, reméljük nem fagy meg két percre a fellövés után (ha nem fagy meg, AZ lesz a technológiai újítás, ígérem, tapsolni fogok, méghozzá őszintén). Ha összejön, mehet listavezetőnek ide.

További szép hetet mindenkinek!

Boldog évfordulót, Magyarország!

Majdnem elfelejtettem, és kissé fura is erre gondolni, 1989 már húsz éve volt! Bakker! Hogyan repül az idő! Ma Magyarország ünnepli a harmadik köztársaság kikiáltását, decemberben Románia a puccsot forradalmat, ami kissé megváltoztatta a felállást Közép-Kelet Európában. Magyarországon állítólag gengszterváltás volt, Romániában még az sem, vagyis csak egy rendszerváltás. Elég fura így húsz év távlatából emlékezni vissza azokra az eseményekre, milyen volt a hangulat az utcákon, milyen volt a házakban, milyen hosszú sorok voltak a postán a friss újságért, stb.

Hosszú idő, de hamar elrepült.

Egyszer a mai nap lesz történelem...

Hűha!

Kicsit nem néz oda az ember, s mik történnek, Fecó ismét lemegy holdsarlóba:

"Ez a hét is jól kezdődik" rovat. 2.: Hó, rukk!



Hórukk! Tehát áljunk neki, seperjük el, lapátoljuk félre, valami ilyesmi. De nem. Be kell vallanom, még egészen nem tértem magamhoz. Nem azért, mert havazott, hanem azért, ami ebből kifolyólag történt. Azt sem tudom eldönteni, hogy sírjak, vagy kacagjak az egészen. Európa kontinentális része vsz már tudja. Ők kiröhögik az angolokat és törődnek a maguk dolgával.

Egy pár életkép abból, hogy mik is történtek a havazás nyomán:

Este kimentem, nézzek körül, addigra a tömegközlekedés félig-meddig helyreállt, de így sem úsztam meg egy kilóméteres gyaloglás nélkül. Félnék a gyaloglástól? Dehogy. Csakhát senki (vagyis 90-95%) nem vette a fáradtságot, hogy eltisztítsa a havat a portája előtt, elseperje, félrelapátolja (az is igaz, utcánként egy lapát ha akadt, akkor már sokat mondok). Kész életveszély volt gyalogolni. Pedig volt útszakasz, ahol nem volt busz, metró, tehát járni kell.

Volt, aki rózsaszín felhővel feje körül és ájtatos kifejzéssel az arcán úgy gondolta, hogy most fog egy nagyon jót tenni mindenki szolgálatára, kiment a boltja elé, és az ott levő havat pár vödör vízzel szétlocsolta. Itt engem már a fejfájás környékezett, Londont meg -2 fok...

A Nothing Hill Gate metrómegállóból kijövet feltűnt két lépcső, amely egy tízemeletes tömbházhoz vezet, hóval takarva, középen két arasznyira letaposva, ma reggel is láttam, középen már jég volt, néhol a hó "sokkot kapott" (ráestek...).

A lépcsőkkel nemcsak a lakosságnak volt problémája, a Waterloo állomás lépcsőjén ugyanez a jegesedés volt. Itt sem takarították el, hanem leszórták sós homokkal. A lépcsőt. Na, ehhez ész kell. Az természetesen odafagyott, botlasztónak sokkal jobb volt. Páran el is estek. S a BBC hogyan tájékoztat minderről? Állnak a lépcső tövében, filmezik, ki csúszik meg, majd ha leért, megkérdezik, mi a véleménye. Meg hogy ugye milyen nagy dolog, hogy hó van...

Továbbmegyünk, most a bátor sofőrök jönnek: megértem, hogy gyors a Jaguár, de ilyenkor a fék valahogy nem hozza a formáját. Amúgy egy nap alatt ennyi szuperautót még nem láttam vontatón, mint ma... 

Aztán ott a sietős sofőr, aki tudja, hogy dugó van, tehát csak a szélvédőről szedi le a havat. Első megálló: a tetőről a hó előrecsúszik.

Ott van az öntudatos, de kevés realitásérzékkel bíró sofőr, aki 5-10 percet kínlódik, hogy kiálljon a parkolóból, mert a hó miatt irányíthatatlan a kocsi. Az út is olyan mint a parkoló, amúgy, erőst bízhat az illető a szerencséjében.

Az egészhez már csak annyit tennék hozzá, hogy igenis van az országnak hókotrója, kereken 400 darab. Hogy miért nem lehetett ezeket kiküldeni dolgozni?

Na ne vicceljünk! Nyári gumikkal???

"Ez a hét is jól kezdődik" rovat. 1.: Hó, fehérke

Érdekes hét áll mögöttünk. Megvolt a Davos-i antibuli (nem részegedni ment oda a nép, hanem józanodni), és Putin elnök... izé..., miniszterelnök ismét megmutatta, hogy keze messzire nyúl. Január elején ugyebár gázcsap-elzáró mutatványával lépett porondra, de az túl nyilvánvaló volt és széleskörben vitatott. Ideje volt tehát valami frappánsabb dolgot bevetni.

Hogy Anglia ne mondhassa, hogy felkészületlenül érte az esemény, íme egy kis szemelvény a svájci csúcsról:

Vladimir Putin: Tökéletes vihar van önöknél. Azt hittem, arra vannak a pénzügyi szakembereik, elemzőik, hogy megmondják, mi várható. Ehelyett úgy jártak ezzel a gazdasági válsággal, hogy erősen meglepődtek. Meglepően köszöntött be, mint Oroszországban a hó minden télen.
Gordon Brown: Szkjúzmí továris, mi az a "hó"?
Vladimir Putin: Á, kedves kollega, történetesen abban a helyzetben vagyok, hogy tudok segíteni, van tapasztalatunk az ügyben. Mire hazaér, megtudja:)

A jelentés nem tér ki arra, hogy GB az ablaknak végig háttal ült...

Közben az amúgy kellemes hó miatt Londonban megbénult az élet, nem járnak a buszok, a metró nagyrészt használhatatlan, iskolák zárva, amúgy ha nyitva lennének sem lehetne bemenni. Utoljára tavaly Húsvét körül láttam errefele havat, akkor is elolvadt délre, s csak két centis volt. A mostani már 20 centi körül, és azt mondják, 18 éve nem volt ekkora hó itt. Meg is értem, amint a képen is látható, még a Big Ben is megdőlt alatta... 

Aztán azt is látom, hogy tényleg mennyire szokatlan ez az egész errefele. Az embereknek általában eszükbe sem jut, hogy a havat pl. el lehet söpörni, el lehet lapátolni, főleg a lépcsőkről. Tisztelet a kivételnek, természetesen:)

Hiába na, ahogy Basescu mondta valamikor, még bukaresti főpolgármester korában, "Iarna nu-i ca vara".
(Magyarországiak kedvéért: "A tél más mint a nyár.")

Ami itt ritka

London nem arról híres, hogy a Nap egyfolytában süt, főz, vagy éppen tojást ránt.
Gyakori a köd, eső, ami a szigetország sajátossága, néha nagy adag szmog, ami a hétmilliós várossal jár.
Az említettek fényében érthető, hogy szombat kora reggel miért siettem kutyafuttában a tetőre a fényképezőgépemmel. Az ég majdnem teljes egészében tiszta volt és a Nap épp felkelőben volt.
Örömmel osztom meg mindenkivel a látványt, akkor is, ha a világ más részein szerencsésebb embereknek mindennap részük van benne:)
Itt ritka.

Köd...?

Reggel, amikor kinéztem az ablakon, láttam, hogy nagy köd van. Mivel metrón utaztam az egyetemig, többet nem is láttam belőle. Aztán este, amikor hazafele mentem - szintén a metrón - olvasom az egyik ingyenes újságban (szép kép is volt mellékelve, melyen csak a British Telecom adótornyának teteje látszott csak tisztán), hogy ma reggel és a délelőtti órákban nagyon sűrű szmog volt Londonban. Tehát nem is annyira köd... Csak ködös.
Íme egy fotó, hogy hogyan nézhetett ki.Igaz, ez a fotó a tavaly június végén készült, és én csak egy hónapra rá érkeztem meg, de a lényeget tisztán mutatja.

Illetve takarja...

Elsö és utolsó

Lassan itt a Karácsony. Itt, Londonban a tél is kezd megérkezni, a ma reggeli hideg szívetmelengetö meglepetést hozott: vastag hóharmat takart mindent. A házunk tetején a látvány, amikor közelebbröl megnéztem, egyszerüen csodálatos volt, futottam is a fényképezögépemért, hogy megörökítsek pár jégkristályt. Nem tudni, meddig maradnak még.


A képen mohacsomók látszanak, amint aprócska jégkristályok borítják a reggeli fényben.

Azt hiszem, ez lesz a 2007-es év utolsó bejegyzése, ezért mindenkinek Áldott Karácsonyt és boldog Új Évet kívánok!

Vasz-mo-szu, avagy az angol modor és a keleti kérdés

Nemrég (tényleg nem rég, kb egy órája) tanúja voltam annak, ahogy egy angol buszossöfőr képes volt több mint öt percen át állni egy buszmegállóban, csak azért, hogy kedvesen útba tudjon igazítani két hölgyet, átirányítva őket az út másik oldalán lévő megállóba. Szerintem sokkal rövidebben meg lehetett volna oldani –már nem az idő miatt mondom– de az is igaz, hogy a helyében én is enyhén sokkolt állapotban lettem volna az azelőtt tíz perccel lezajlott események miatt.

Egy ázsiai fiatalember szállt fel a buszra és nem nagyon tudta, hogy jó irányba megy-e. Ezért megkérdezte:
– Kérem szépen, ez a busz megy Vasz-mo-szu-ra?
– Hova, kérem?
– Vasz-mo-szu.
– Elnézést, nem értettem jól, megismételné?
– Vasz-mo-szu! Vasz-mo-szu!
– Talán, ha kicsit lassabban mondaná, esetleg...
– Vasz...-...mo...-...szu.
– Kérem, ilyen buszmegálló nincsen!
– De hát ki volt írva, hogyhogy nincsen?! Vasz-mo-szu!
– Véletlenül nem Oxford Circus akar lenni...?
– De az! Pontosan! Vasz-mo-szu!
– Akkor nem Vasz-mo-szu, hanem Oxford Circus.
– Nevezze annak, aminek akarja, de nekem akkor is Vasz-mo-szu!

7 egyszerű dolog, avagy egyszer legalább legyünk már patrióták is

A napokban egy szokatlan kéréssel találtam szembe magam. Zsolt kérdezte, hogy mi az a hét dolog, ami tetszik Romániában. Hát, kerestem a Google-n, semmi. Kerestem a Wikipédiában, semmi. Na, mondom, kénytelen leszek magamtól ideírni valamit. (Nem biztos, hogy mind a hét összejön egy szuszra)

"Kedvenc városok" kategória
– Marosvásárhely. Dimbes-dombos, otthonos, mindenhez közel van, kivéve amitől távol, egyre csak szépül és: keresztülmegy rajta egy folyó.
– Nagyszeben. Tiszta város, szép építészete van és rohamosan szépül. Sőt, ebben az évben még Európa kulturális fővárosa is. Érdemes megnézni.

"Kedvenc természeti helyek" kategória:
– Békás-szoros és környéke: a Székelyföld (és Románia) Grand Canyon-ja!

"Egyéb jó helyek" kategória
– Az utolsó vendéglő jobbra Maros megyéből Beszterce felé: olyan ízletes paszulylevest életemben nem ettem, mint ott. Minden házi termesztésű és tenyésztésű benne, még a kenyeret is ott sütik saját búzából (ha azóta is úgy mennek a dolgok)
– Vármező, halászcsárda: a hely, ahol megszerettem a pisztrángot. Frissen fogott halból dolgoznak, ha kell akár te is nekiállhatsz pecázni, s elviheted vagy megsüttetheted. És mindemellé fejedelmi muzsdé.
– Királyhágó: egy fárasztó út közben tökéletes hely, hogy az ember megegyen egy miccset.
– Az új Parajd-Gyergyószentmiklós autópálya: habár nem az, de azért örülni lehet neki, mert sok-sok évig volt gödrös.

"Futottak még" kategória
– és végül, de nem utolsósorban a közlekedés: a söfőrök őrülten vezetnek, de legalább az út jobb oldalán

Twitter Delicious Facebook Digg Stumbleupon Favorites More

 
Powered by Blogger